bar, bar dekorasyonu, alkol

Bar Tasarımı Nasıl Olmalı?

 

Bar tasarımında sade ama bir yandan da dikkat çekici olmanın yollarını aramalısınız. Bunu yapabilmek için de bazı ışık oyunlarından ve endüstriyel tasarımlardan faydalanabilirsiniz. Bar tasarımı içerisinde çok fazla renk barındırmamalı, belli tonlar üzerinde oynayabilirsiniz. Hatta mümkünse tüm renk geçişlerini belli aydınlatmalarla sağlayabilirsiniz. Rustik Atölye’nin aydınlatmalı dispenserleri bar için harika seçim olabilir...

 

bar tasarımı

 

Herhangi bir bar sahibinin size söyleyeceği şey, içki hazırlamanın zor olmadığıdır. Zor olan, göz alıcı tasarımı kucaklayan bir ortam yaratmaktır. Bu tasarım iyi yapıldığında, hem yerel halkı hem de tasarım severleri kendine çekerek çıtayı kendi başına bir kademeye yerleştirir. Sanat odaklı butik oteller, dünyanın dört bir yanındaki barlar, #Alaçatı, #Bodrum, #Alsancak, #Kadıköy, #Bebek #Etiler vb. birçok yerde iyi bir bar tasarımının tüm bir mekanı kalkındırdığını görebiliriz. Bir bar ya da restoran tasarlarken, yanlış yapmak, doğru yapmaktan çok daha kolaydır. Binlerce fit kare olabilecek alanda, kötü tasarlanmış birkaç inç bile hizmet akışını veya bir misafirin konforunu önemli ölçüde etkileyebilir. 


Bar Tasarımında Aydınlatma Her Şeydir 


Şüphesiz en yaygın tasarım hatası aydınlatmadır. Türe, tarza veya konuma göre aydınlatmanın doğru olması konuk deneyimi için kritik olduğu kadar zordur. Bunu aşabilmeniz için Rustik Atölye aydınlatma tasarımları neyse ki yanınızda. Tasarımcılar ve operatörler ile aydınlatma hakkında ne kadar uzun konuşursanız, o kadar fazla özdeyiş, kural ve zorunluluk konuşmaya dahil olur. Kural olarak, aydınlatma tavanın negatif alanıyla eşleştirilmelidir. Barmen için fonksiyonel aydınlatma da kritik öneme sahiptir, ancak ana bar alanını etkilememelidir. Her şeyin bir dimmer anahtarında olması gerekiyor. Bu nedenle bar dekorasyonu için kullanılacak Rustik Atölye tasarımlarında dimmer anahtar kullanımına önem verilmiştir.

bar dekorasyon

 

Ve elbette, her zaman bir hata payı vardır ve bar tasarımı yaparken bu da göz önünde bulundurulmalıdır. Aydınlatmaların tamamı doğru şekilde yerleştirilse bile, mekan personeli dimmer anahtarının seviyesini çok yüksekte bıraktığında bozulabilir. Ek anahtarlar ve devrelerin her kuruşuna değer. Bunlar birden fazla armatürün aynı anahtara ya da dimmere bağlı olmamasından dolayı sizi kurtarabilecek detaylardır. Aydınlatma, biçim ve işlevselliğin harika bir şekilde bir araya gelmesidir. Bunu başarabildiyseniz ya gerçekten bu işi iyi biliyorsunuzdur ya da çok şanslısınızdır.

Bar tasarımında diğer bir konuysa esnek mekanlar yaratabilmektir. Bunun için Rustik Atölye’nin birbirinden farklı detaylarıyla düşündüren tasarım ürünlerine bar tasarımlarınızda yer verebilirsiniz. Düzgün tasarlanmış bir giriş, konuğun bir ev sahibi olup olmadığını ya da diğer pratik kaygıların yanı sıra masa servisi olup olmadığını veya barda sipariş vermesi gerekip gerekmediğini hemen anlamasını sağlar. Birçok bar, haftasonları tüm kazancın daha fazlasını kazanır. Ancak cuma günü fazlaca müşteriyi ağırlayabilen bir barın, salı günü işten sonra gevşeyen bir avuç misafirle de rahat hissettirmesi gerekir.

 

Herhangi bir barın ana enerji merkezi, fiziksel barın kendisidir ancak bir salon veya salon oturma alanı, büyük sanat eseri veya önceden belirlenmiş trafik düzeni, endüstriyel bir tasarım da enerji merkezini tanımlayabilir. Zekice tasarlanmış ortamlar, enerji merkezlerini ve oturma türlerini dengeleyecek, dengesiz bir histen veya ölü alanlardan kaçınacaktır. Harika ve unutulmaz bir bar deneyimi, çoğu konuk henüz bara adım atmadan önce karar verilen yüzlerce faktör, açı, ölçüm ve tasarım kararının birleşiminden oluşur.

 

Güzel bir bar tasarımı istiyorsanız, aynı bar tasarımında olduğu gibi hassasiyetle tasarladığımız Rustik Atölye tasarımlarımıza barınızda yer verin ve küçük dokunuşların hızlı bir şekilde barınızı ilgi çekici kılışını seyredin.

Bloga dön

Yorum yapın

Yorumların yayınlanabilmesi için onaylanması gerektiğini lütfen unutmayın.